شاید در هنگام قدم زدن در کوچه پس کوچه های استانبول و یا در سربال های ترکی با نخود پلو آشنا شده باشید. این غذا که دارای ترکیب ساده ای می باشد در چرخ دستی های شیشه ای به فروش می رسد. این چرخ دستی های شیشه ای گرما را حفظ می کند. نخود پلو ترکیبی از لایه های برنج و نخود است که با آب مرغ طمع داده می شود. البته همراه آن مقداری مرغ نیز بر روی برنج ریخته می شود. و صد البته کره ای که برای پخت آن به کار برده می شود آن را بسیار لذیذ و خوشمزه کرده است. حتی بعضی ها آن را با سس گوجه و فلفل سیاه می خورند.
این غذا از گذشته تا به امروز در میان ترک های ترکیه بسیار پر طرفدار بوده است . با توجه به قیمت پایین آن و سیرکنندگی این غذا بسیاری از افراد آن را ترجیح می دهند. امروزه حتی افراد مشهوری در سطح شهر هستند که نخود پلوهاشون از خیلی غذاهای گران قیمت و رستوران های لوکس طرفدار بیشتری دارد. مثل عمو محمد که بیش از ۳۰ سال است در خیابان استقلال با برنج های خوشمزش آدم های زیادی را سیر کرده است.
تصور ما از غذاهای خیابانی غذاهای بد و بی کیفیت است اما اگر نظر من را می خواهید غذاهای خیابانی بهتر از ساندویچ های مک دونالد و فست فود است. سفر به استانبول یعنی سفر به تاریخ یعنی سفر به دنیای غذاها و شیرینی های متنوع. پس بهتر است هنگام سفر غذاهای معروفشان را امتحان کنیم.