وقتی به استانبول و ترکیه سفر میکنید یا در استانبول اقامت میکنید یکی از تفریحات لذت بخش شما غذا خوردن در بیرون از خانه خواهد بود. برای غذای خوب و با کیفیت لازم نیست حتما رستوران های گران یا خاص بروید. اکثر رستوران های محله ای و کوچک هم عمدتا غذاهای خوبی سرو می کنند. 

یکی از خوشمزه ترین غذاهای ترکیه، اسکندر کباب است. که حتما باید امتحان کنید و حتما بار اول باید جای خوب و با کیفیت و مطمئن را انتخاب کنید چون از جمله غذاهایی هست که اگر نوع با کیفیت آن را امتحان کنید حتما از طرفداران پر و پاقرص آن خواهید شد ولی متاسفانه اگر نوع بی کیفیت آن را برای بار اول بخورید، حتما از اینکه بقیه با هیجان از مزه خوب آن تعریف میکنند متعجب خواهید شد. برای همین ما به شما توصیه میکنیم اسکندر کباب “بای دونر” را امتحان کنید. در اکثر خیابان های معروف و فوت کورت مراکز خرید می توانید شعبه این رستوران را پیدا کنید.

اسکندر کباب نوعی دونر یا کباب ترکی هست که روش پخت متفاوت تری دارد. بعد از اینکه گوشت دونر پخته شد به صورت ورقه ای برش زده می شود در یک بشقاب نان پیده ترکی که شبیه نان بربری ما است به صورت تکه شده قرار می دهند، بعد گوشت دونر ورقه شده را روی آن می چینند و سس مخصوص روی آن می ریزند و داخل فر می گذارند. کنار آن را معمولا با ماست و گوجه فرنگی یا بادمجان کبابی و فلفل کبابی تزئین میکنند.

چند نکته اساسی در زمینه خوردن اسکندر کباب:

هیچ وقت ظرف اسکندر کباب را از دست پیشخدمت نگیرید؛ چون خیلی داغ است. خود پیشخدمت هم موقع سرو این مورد را متذکر می شود.

بعد از اینکه ظرف را جلوی شما می گذارند، در مورد اضافه کردن سس گوجه فرنگی به غذا سوال میکند، معمولا خود غذا به اندازه کافی سس دارد ولی اگر مایل بودید اضافه کنید.

ماده دیگری که به این غذا اضافه می شود و واقعا طعم آن را دلچسب می کند، کره آب شده است. حتی اگر اهل غذای چرب نیستید ولی در مورد اسکندر کباب استثناء قائل شوید و حتما در جواب که از شما می پرسند که کره می خواهید یا نه بگوید: بله evet 

اگر هم اهل خوردن غذاهای تند هستید، حتما نوع تند این غذا را سفارش دهید و از خوردنش لذت ببرید.

مواد اصلی تشکیل دهنده

این خوراکی را در کدام رستوران یا کافی شاپ می توان یافت؟