وقتی به استانبول سفر میکنید یا تصمیم به اقامت در ترکیه و استانبول می گیرید خرید و صرف غذای بیرون حتما جزء تفریحات شما خواهد بود. یکی از جاهایی که معمولا برای خرید و گردش، همزمان استفاده می شود مراکز خرید شیک و زیبای استانبول است. مراکزی مثل مال آو استانبول، مرمره پارک، استانبول فاروم، استینیه پارک و غیره. در این مراکز خرید نگران غذاخوردن نباشید از اولین ساعت های صبح که مراکز خرید باز میشوند تا آخرین دقایق نزدیک به بسته شدن مرکز خرید می توانید انواع غذاهای ترک یا برندهای معروف جهان را در فود کورت های مراکز خرید پیدا کنید.

اصولا رستوران های زنجیره ای که در فود کورت ها شعبه دارند قیمت های مناسبی برای غذاهای متنوعی که ارائه میکنند دارند و کیفیت مواد غذایی استفاده شده و غذاهای آماده شده هم معمولا رضایت بخش هست. از جمله برندهای خارجی که در اکثر فودکورت ها شعبه دارند و قیمت بسیار ارزانی برای غذا دارند، می توان به مک دونالد و برگر کینگ و کی اف سی اشاره کرد.

در فودکورت ها معمولا جلوی هر غذا فروشی تعداد صندلی مخصوص به همان رستوران هست که می توانید استفاده کنید و در فضاهای آزاد هم میز و صندلی برای استفاده مشتریان قرار داده شده است. اگر دسته جمعی به فود کورت رفته اید و هر کدام مایل هستید که یک غذای مختلف را میل کنید نگران نباشید. یکی از رستوران هایی که قصد دارید در آنها غذا سفارش بدهید را انتخاب کنید و بعد از ثبت سفارشتان در آنجا بنشینید. خصوصا اگر آن رستوران برای سرو غذا روی میز سس و نان و غیره را سرو میکند، بقیه اعضای گروه هم می توانند غذای خود را از دیگر رستوران ها سفارش بدهند و به آن رستوران بیاورند مشکلی از لحاظ رستوران ها در این زمینه نیست. همچنین می توانید یک قسمت از فضای آزاد فود کورت را انتخاب کنید و همگی ظرف غذای خود را به آنجا ببرید و میل کنید.

پس از اتمام غذا هم نیازی به برگرداندن ظرف ها به رستوران های مربوطه نیست، و سیستم نظافت فود کورت این کار را انجام خواهد داد.

معمولا سرویس نظافت و پذیرایی در رستوران ها و فود کورت های ترک به این صورت است که بلافاصله بعد از تمام شدن غذای شما، ظرف ها را از روی میز جمع می کنند و میز را تمیز میکنند. این به معنی این نیست که شما باید میز را ترک کنید بلکه برای احترام به مشتری هست که اضافه غذا و ظرف کثیف موقع استراحت یا صرف چای و نوشیدنی مزاحمتی ایجاد نکند. با خیال راحت به صرف بقیه غذا یا دسرتان بپردازید یا استراحت کنید.

بعضی از رستوران ها بعد از غذا، چای به صورت رایگان سرو میکنند که اگر اینطور باشد معمولا بعد از غذا از شما سوال میکنند که چای میل دارید یا نه؟

انعام دادن در استانبول و ترکیه اجباری نیست ولی معمولا چون هم خدمات خوبی دارند و هم رفتار خیلی مهربان و محترمی دارند افراد وظیفه خودشان می دانند که تشکر خودشان از این خدمات را با دادن انعام حتی در حد یک یا دو لیر نشان دهند.