چندشنبه بازار و فرهنگ محله های استانبول

یکی از جاذبه های سفر به استانبول و زندگی و اقامت در ترکیه، بازار روزهای محله ای هست. این نوع بازارچه ها در اکثر محلات استانبول، آنکارا، ازمیر و سایر شهرهای ترکیه وجود دارند. اکثر مردم، میوه و سبزیجات مورد نیازشان را از این بازار روزها تهیه می کنند. حتی بعضا پوشاک و برخی لوازم نیز در بازارها به فروش می رسد.

اگر در استانبول سکونت دارید یا در سایر شهرهای ترکیه اقامت خواهید کرد، مطمئنا یکی از تفریحات هفتگی شما گردش و خرید در بازار روز محله های اطرافتان خواهد شد. وقتی به استانبول سفر می کنید، نه برای خرید، بلکه صرفا برای آشنایی با فرهنگ محلی و روزمره از این بازار ها دیدن کنید. 

در این بازارچه ها می توانید، میوه و سبزیجات فصل را به صورت تازه و ارزان تهیه کنید و از منظره های رنگارنگ این میوه ها و سبزیجات که با سلیقه در کنار هم چیده شده اند، لذت ببرید. در کنار میوه و سبزی، لباس های ارزان قیمت که بیشتر برای لباس منزل استفاده می شوند، جوراب، آویزه های مو و … نیز به فروش می رسند. انواع پنیر، خمیر یوفکا، زیتون و خوراکی هایی از این دست هم در این بازارها به صورت تازه و به وفور یافت می شود.

این بازارها توسط شهرداری در سطح شهر ساماندهی می شوند. خیابان های محل تشکیل بازار روز از پیش تعیین شده است و افراد با هماهنگی در جای مخصوص و ثابت در بازار محصولاتشان را به فروش می رسانند. یعنی اینکه اگر چیزی را از کسی خریدید و خوشتان نیامد یا مشکلی داشت، می توانید هفته دیگر آن فرد را در همان خیابان و همان جای قبل پیدا کنید.

هر زمان که در استانبول آپارتمان اجاره یا خریداری کردید یا اقامت ترکیه را گرفتید، حتما از همسایه ها در مورد بازار روز نزدیک محله خود سوال کنید و از دیدن و خرید در آن لذت ببرید. عکس بگیرید و برای ما ارسال کنید.

معروف ترین بازار روزهای استانبول

معروف ترین بازار روزهای استانبول شامل:

 شنبه بازار باکرکوی، جمعه بازار فیندیک زاده و چهارشنبه بازار یشیل کوی است. آدرس هر کدام از این بازارها روی نقشه استانبول در انتهای این صفحه قرار دارد.

بازار روزهای استانبول

آدرس شنبه بازار باکرکوی

آدرس چهارشنبه بازار یشیل کوی

آدرس جمعه بازار فیندیک زاده