مانتی به عنوان وعده اصلی غذا، از تکه های کوچک خمیر که با گوشت سرخ شده، همراه با ادویه و نمک و فلفل تهیه شده است و در آب جوش پخته می شود و سپس با سس مخصوص مانتی و به صورت داغ سرو می گردد. طعم لذیذ گوشت بسیار در این غذا خوش‌آیند است و همین موضوع باعث شده که یکی از محبوب‌ترین غذاهای ترکیه باشد.

استفاده از گوشت در داخل خمیر بسیار رایج می باشد اما مانتی با طعم های سیب زمینی، گوشت گوساله و یا ترکیبی از آن ها نیز آماده می گردد . 

مانتی همراه با ماست، سیر و سس گوجه فرنگیِ پخته شده با کره سرو می شود، اعم از اینکه آب پز شده باشد، با کره پخته شده باشد یا در سس گوجه فرنگی جوشانده شده باشد. اضافه کردن ادویه جات،  فلفل قرمز خرد شده، و نعناع و سماق رایج و پرطرفدار است.

درست کردن مانتی زمان زیادی را نمی گیرد به شرطی که خمیر آن از قبل آماده شده باشد. 

در ترکیه میتوانید مانتی را در رستوران ها امتحان کنید و اگر پسندیدید آماده ی آن را از مارکت های اینجا نیز برای بردن، تهیه نمایید. البته احتمال اینکه مورد پسندتون قرار نگیرد نیز وجود دارد زیرا معمولا ایرانی ها ماستی که بر روی آن ریخته شده را مایونز تصور میکنند و بعد از امتحان کردن آن پشیمان می شوند . 

هر چه خمیر نازک تر و قطعات پیچیده شده ی آن کوچک تر باشد ، نشان دهنده ی تبحر بیشتر آشپز می باشند .

رستوران ها، مانتی را به اشکال مختلف و به صورت کوچک و بزرگ تهیه میکنند زیرا شهرهای مختلف ترکیه طرز تهیه مختص به خود را دارند.

مواد اصلی تشکیل دهنده مانتی

مانتی را در کدام رستوران یا کافی شاپ می توان یافت؟

gorkem-kilis-1

گورکم کیلیس سفراسی Görkem Kilis Sofrası

یکی از معروف ترین رستوران های شهر استانبول می باشد که به خصوص در ماه رمضان ضیافت های با شکوهی را برای شما برگزار می کند اما علت اصلی برای…