سوال همیشگی و دغدغه همه مسافرین ایرانی در هنگام سفر به ترکیه، موضوع خرید ارز می باشد. با توجه به اینکه ریال ایران در فروشگاه های ترکیه قابل مبادله نمی باشد، شما باید پیش از سفر نسبت به تهیه ارز به شکل دلار و یا لیر اقدام نمایید یا برای خرید ارز در استانبول از صرافی های ایرانی، در قبال واریز ریال به حساب آنها هماهنگی نمایید.

خرید ارز در استانبول

ممکن است شما با مشکل کمبود ارز درطول سفر به ترکیه نیز رو به رو شوید. در سالهای اخیر با نصب و راه اندازی دستگاه های کارتخوان ایرانی، امکان فروش ارز به دارندگان کارت های بانکی عضو شتاب فراهم شده است. در مغازه ها و صرافی های ایرانی موجود در خیابان های تکسیم، آکسارای یا بیلیک دوزو با به راحتی می توانید از طریق کارت های بانکی عضو شتاب، اقدام به خرید ارز نمایید و دلار یا لیر خریداری نمایید. همچنین می توانید از طریق واریز وجه به حساب صرافی در ایران نیز برای خرید اقدام نمایید.

نسبت به حفظ اطلاعات کارت و رمز خود هشیار باشید و اجازه ندهید اشخاص یا دوربین های نصب شده در اطراف، رمز شما را مشاهده نمایند. همچنین مراقب وجه، کیف و وسایل خود پس از خروج از صرافی ها باشید.

 

صرافی های استانبول

واحد پول ترکیه، لیره ترک است و با نماد TRY یا TL شناخته می شود. هر لیر معادل ۱۰۰ کروش است.

در صورتی که دلار همراه خود دارید، در روز اول سفر برای تبدیل دلار خود به لیر باید به صرافی های متعددی که در هر نقطه ای از شهر موجود می باشد و با نام دوویز Döviz شناخته می شوند مراجعه نمایید. در صرافی ها تبدیل دلار به لیر و برعکس، به آسانی و بدون مدارک و تشریفات خاصی انجام پذیر است. نرخ تبدیل ارز در صرافی های ترکیه از طریق تابلویی که در جلوی مغازه نصب می باشد، نشان داده می شود.

خرید ارزی در فروشگاه های بزرگ و مارک های معتبر

برخی فروشگاه های مارک های معتبر و بزرگ، دلار یا یورو برای پرداخت قبول می کنند. برای خرید از آنها نیاز به خرید ارز در استانبول ندارید. اما برای پرداختی های خود در سایر فروشگاه ها، رستوران ها و حمل و نقل شهری مانند تاکسی و اتوبوس بهتر است از لیره ترک استفاده کنید. به یاد داشته باشید واحد پول کشور ترکیه، لیره است و فروشگاه ها یا رانندگان تاکسی از شما نباید دلار درخواست کنند. در صورتی که از شما درخواست دریافت دلار یا ارزهای دیگر داشتند، هشیار باشید و از ارائه اسکناس درشت به آنها خودداری کنید.

دقت کنید خرید با دلار یا یورو را فقط از فروشگاه های زنجیره ای معتبر و بزرگ انجام دهید. در غیر این صورت و در صورتی که اطمینان کافی به فروشگاه یا نرخ تبدیل آنها ندارید، بهتر است از دوویز یا صرافی هایی که در اغلب مراکز خرید یا خیابان های بزرگ حضور دارند، استفاده نمایید.

خرید ارز در استانبول